Ruletka

Ruletka jest jedną z najpopularniejszych gier losowych i stała się w pewnym sensie uosobieniem każdego kasyna. Historia jej powstania nie jest do końca jasna: istnieje wiele wersji wymieniających różnych fundatorów słynnej gry. Jedna z takich teorii głosi, że Blaise Pascal, matematyk i fizyk, który ukuł teorię prawdopodobieństwa, miał coś wspólnego z wynalezieniem gry. Najbardziej mistyczna wersja mówi, że ruletkę wymyślił sam szatan, a suma wszystkich liczb to 666. Nie trzeba wierzyć w mistycyzm, aby spróbować szczęścia, wystarczy zagrać w ruletkę online w kasynie.

Istota i zasady gry w ruletkę

Miara taśmowa to koło o wadze do 40 kilogramów i średnicy do 90 cm. Bardzo ważne jest, aby wszystkie jego części były dopasowane do siebie z dosłownie klejnotową precyzją: najmniejsze odchylenie będzie miało wpływ na ruch piłki. Konstrukcja, wynaleziona w XVIII wieku, nie zmieniła się do dziś. W każdym kasynie ruletka składa się z następujących części:

Kociołek, wykonany ze szlachetnego drewna i starannie lakierowany. Jego perfekcyjne wypolerowanie zapewnia płynny ruch mechanizmu obrotowego. Dziś używa się plastikowych kociołków, ale za szanowany casus uważa się używanie wyłącznie wyrobów z naturalnego drewna. Na dole widocznej strony kociołka znajduje się fartuch, w lekko pochylonej pozycji, nad nim znajduje się trackball, tor po którym obraca się kulka. Jest on utrzymywany w kotle przez wizualnie zakrzywioną górną część.
Wirnik jest częścią obrotową, przymocowaną do wrzeciona w centralnej części kotła za pomocą łożyska.
Deflektory – metalowe części na fartuchu niezbędne do tego, aby obrót piłki był nieprzewidywalny. Większość nowoczesnych kół ma 8 deflektorów.
Kieszenie to komórki na wirniku oddzielone od siebie metalowymi przegrodami zwanymi żebrami. Jest ich 37 lub 38, w zależności od wersji gry. Kieszenie są pomalowane na czarno i czerwono, jest też zielona komórka – zero, w wersji amerykańskiej są dwie. Biała farba na kieszeniach wskazuje numery – nie chaotycznie, jak mogłoby się wydawać, ale w określonym porządku.
Kulka waży 6 gramów i ma średnicę 18-21 mm. Dawniej kulki zawsze były wykonane z kości słoniowej, dziś najczęściej są teflonowe lub plastikowe. Piłki są przechowywane w sejfach, aby pracownicy nie mieli do nich dostępu.
Wirtualna ruletka online jest tworzona przy użyciu grafiki komputerowej i animacji, a numery są zrzucane przy użyciu generatora liczb losowych. Zasady gry są bardzo proste. Ludzie umieszczają żetony na specjalnym polu, próbując odgadnąć liczbę, kolor lub grupę liczb, które się pojawią. Krupier uruchamia koło i rzuca kulę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy koło obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gdy kulka zatrzyma się w jednym z pól, krupier ogłasza zwycięski numer i zbiera przegrane zakłady. Następnie wypłacane są wygrane.

Rodzaje ruletki

Istnieją trzy główne odmiany gry, zarówno w kasynach offline jak i online.

Europejska ruletka

Europejska ruletka na pieniądze

Pole z 37 sektorami, których kolory występują na przemian. Oprócz czerwonego i czarnego jest jeszcze sektor “zero” zielony. Ruletka europejska charakteryzuje się dużym stołem, dlatego krupier przesuwa żetony za pomocą specjalnego urządzenia z długim uchwytem. Zakłady obstawiane są na konkretną liczbę, grupę liczb, liczby nieparzyste i parzyste oraz kolor.

W kasynie Play Fortuna można spróbować szczęścia w kilku rodzajach europejskiej ruletki:

 • Europejska Ruletka VIP – gra jak najbardziej zbliżona do prawdziwego procesu i opatrzona podpowiedziami. Są dwa okna gry: ruletka znajduje się w górnym, pole w dolnym.
 • Euro Roulette Gold – jedna z najprostszych odmian, w której można postawić na kilka numerów oraz na kursy (czarny/czerwony).
 • European Roulette Pro – Wersja z tradycyjnymi zasadami i charakteryzująca się wielkim stylem, wygodą i elegancją.

Dostępne są gry od takich dostawców:

 • Belatra;
 • Microgaming: European Roulette Gold;
 • Switch Studios;
 • Play’n Go: European Roulette Pro;
 • Red Tiger: European Roulette;
 • Spinomenal;
 • BetSoft: VIP European Roulette;
 • NetEnt;
 • Habanero: European Roulette.

Amerykańska ruletka

Amerykańska ruletka online

Główną cechą gry jest podwójne zero. Możesz wygrać dwa razy więcej niż w europejskiej ruletce. Drugą różnicą jest niewielki rozmiar stołu, dzięki czemu nie są potrzebne dodatkowe urządzenia do zbierania żetonów przez krupiera. Ta wersja charakteryzuje się ich różnorodnością, żetony różnią się oznaczeniami i kolorem, a kupuje się je na konkretny stół, po grze nie można ich użyć na innym.

W kasynie internetowym Play Fortuna można zagrać w amerykańską ruletkę od dostawców:

 • Belatra;
 • NetEnt;
 • Switch Studios: American Roulette;
 • Microgaming;
 • BetSoft.

Francuska ruletka

Francuska ruletka za darmo

Układ koła francuskiej ruletki jest inny, ponieważ nie jest ono umieszczone na krawędzi stołu, ale w środku. Dodatkowo, dzięki zasadom “En Prison” i “La Partage” jest więcej możliwości zaoszczędzenia pieniędzy niż w wersjach amerykańskich. Pierwszy oznacza, że jeśli trafisz zero, Twój zakład idzie “do więzienia” do następnej tury i wraca, gdy wygrasz, po ponownym trafieniu zera. “La Partage” to także opcja pójścia “do więzienia”, ale gracz nadal będzie grał, jeśli będzie chciał zaryzykować.

Francuska ruletka jest oferowana przez deweloperów:

 • Play’n Go;
 • Microgaming: Francuska ruletka;
 • NetEnt: Roulette Advanced – Standard Limit.
 • Popularnym zwrotem jest “rosyjska ruletka”, ale nie ma ona nic wspólnego z kasynem, poza wirującym bębnem. Tyle że obraca się nie na stole gry, a w rewolwerze, załadowanym jednym nabojem, podczas gdy pozostałe naboje pozostają wolne. Gracze pociągają za spust, doprowadzając rewolwer do głowy – i grają nie o pieniądze, ale o własne życie.

Ruletka na żywo

Ruletka na żywo gra na pieniądze

W ruletkę na żywo można grać również w kasynie internetowym. Taką nazwę nosi gra, która jest nadawana z prawdziwego studia, z prawdziwymi stołami i krupierkami. Gracze mogą obserwować to, co dzieje się za pomocą kamer internetowych i brać udział w grze, rejestrując się i stawiając pieniądze. Nie ma możliwości gry za darmo bez rejestracji.

Aby móc grać w kasynie online na pieniądze z żywym krupierem, należy upewnić się, że komputer wyposażony jest w odpowiednie możliwości techniczne, a prędkość Internetu wynosi co najmniej 10 Mbit na sekundę.

Jak wygrać w ruletkę: kilka skutecznych strategii gry w ruletkę

Podobnie jak w przypadku innych gier hazardowych, wygrana w ruletce zależy od szczęścia, i to w perspektywie krótkoterminowej: jednego dnia możesz wygrać dużo, a następnego stracić wszystko. Istnieją jednak pewne strategie obstawiania, które opierają się na matematycznych zasadach i mogą zwiększyć Twoje prawdopodobieństwo wygranej.

Martingale to metoda, która polega na podwajaniu zakładów aż do wygranej. Strategia ta jest tak popularna, że kasyna ustalają maksymalne limity, aby zatrzymać graczy. Teoretycznie jest szansa na wygraną tą metodą, ale trzeba mieć nieograniczoną ilość pieniędzy.

Fibonacci to strategia nazwana na cześć średniowiecznego matematyka. “Seria Fibonacciego to ciąg liczb, w którym każda jest sumą dwóch poprzednich: 1, 2, 3, 5… i tak dalej. Te liczby pokazują, ile razy należy zmniejszyć, gdy wygrywasz lub zwiększyć, gdy przegrywasz zakład.

D’Alamber to strategia hazardowa podobna do Martingale, ale zakładająca, że gracz nie podwaja zakładu, ale podnosi go o pewną wybraną jednostkę.
Metoda Makarowa polega na wybraniu określonej liczby na kole ruletki i obstawianiu wyłącznie jej, aż do wygranej. Zakład również się nie zmienia. Maksymalna strata w tym przypadku wyniesie 36 jednostek, gdzie jedna – zakład.

Laboucher – do realizacji strategii konieczne jest napisanie dowolnego ciągu liczb. Pierwszy zakład to suma dwóch skrajnych liczb, które w przypadku wygranej zostają wykreślone z sekwencji. Następnie zakład jest powtarzany z sumą kolejnych skrajnych liczb. W przypadku przegranej sumę zakładu wpisuje się w tym samym rzędzie na końcu lub na początku, po czym zakład zawierany jest ponownie na podstawie skrajnych liczb, już z ich uwzględnieniem.
5 z 6 – oprócz kieszeni, koło ruletki podzielone jest na 6 kolumn. Minimalny zakład stawia się na każdej z pięciu kolumn, z wyjątkiem szóstej. Jeśli liczba wypadnie na szóstym sektorze, zakład jest zwiększany, następnie cykl się powtarza, przy czym przegrany sektor musi być koniecznie pokryty.

Na pytanie, czy wśród wymienionych istnieje strategia win-win, należy odpowiedzieć negatywnie, w przeciwnym razie duże sumy nie byłyby tracone w kasynach offline i online. Jak prawidłowo grać w ruletkę na pieniądze i jak obstawiać zakłady, aby zawsze wygrywać – nie potrafi odpowiedzieć nawet najbardziej doświadczony gracz. Ale używanie systemu gry pozwala kontrolować swój bankroll i kalkulować opcje, zamiast chaotycznie obstawiać wszystkie dostępne środki.

Gra w ruletkę w kasynie za darmo i na pieniądze

Prawdziwych emocji, którym towarzyszy radość z wygranej i rozczarowanie z przegranej, można doświadczyć tylko grając na pieniądze. W kasynie Play Fortuna należy się zarejestrować i wpłacić na konto pieniądze w rublach lub innych walutach, które system przelicza na dolary. Wypłata środków wygranych z zakładów online jest również możliwa w dowolnej walucie dostępnej w kasynie.

Ale kasyno daje też możliwość gry online za darmo. Ta opcja pozwala, bez ryzykowania pieniędzy, zrozumieć zasady i wypróbować różne strategie. Darmowa gra to dobry początek dla początkujących, który pozwala przygotować się do stawiania dużych zakładów. Wszystkie warianty ruletki oferowane w kasynie są dostępne do uruchomienia w wersji demo, z wyjątkiem gier na żywo.

Strumienie

Jednym ze sposobów na zrozumienie gry, dobranie odpowiedniej strategii, a może wypracowanie własnej jest oglądanie streamerów, którzy grają na żywo w gry hazardowe. Ważna jest tu zarówno sama gra, jak i element emocjonalny, dlatego streamerzy to osoby, które mają charyzmę i swobodnie komunikują się ze swoimi odbiorcami.

Ruletka strumieniowa jest dostępna w wielu kasynach. W razie potrzeby każdy ma możliwość przystąpienia do programu partnerskiego na oficjalnej stronie kasyna i transmitowania własnych gier, także w formacie live, na swoim blogu lub na YouTube.

Jakub Nowak posiada tytuł magistra ekonomii oraz doświadczenie w międzynarodowych korporacjach. Jest ekspertem w dziedzinie bankowości i kryptowalut. Jego pasją jest również piłka nożna i zakłady sportowe.
Jakub posiada wysokie kwalifikacje i doświadczenie w kwestiach związanych z systemami płatności oraz prawnymi aspektami funkcjonowania kasyn internetowych.